Birikim, Ev Alma, ev almak, faizsiz ev, faizsiz ev kredisi, taksitle ev, Tasarruf, Tasarruf Etmek, Tasarrufla ev

Tasarrufla Ev Sahibi Nasıl Olabilirsiniz? Tasarruf Yöntemleri

Tasarrufla ev sahibi olmak birçok kişi için olmazsa olmaz konumda yer alan bir durumdur. Kiracı olanlar için ise daha önemli bir durum olarak ortaya çıkarken aynı zamanda yatırım anlamına da gelir. İlk bakış açısı temelde evinizin olması iken borcunuzun azalmaya başlaması halinde ise uzun vadede getirisi olan bir yatırım olarak değerlendirilir. Yatırım söz konusu olduğunda ise tasarruf da kaçınılmaz bir hal alır.

Tasarrufla ev sahibi olmak için yapılması gereken birçok işlem vardır. Size uygun olan seçeneklerin değerlendirilmesi ve buna uygun şekilde finansal bütçeleme yapmak işlerin daha kısa süre içinde yoluna girmesine neden olur. Tasarrufun olmasına ek olarak değerlendireceğiniz faizsiz veya peşinatsız yollar da oldukça avantaj sağlar.

Ev Kredisi Almak

Ev almak denilince insanların aklına gelen ilk cümle ev kredisi almak olur. Ev kredisi kısa vadede taksitler ile ödendiğinden dolayı faiz miktarını göz önüne getirmezken aslında uzun vadede oldukça fazla faiz zararı anlamına gelebilir. Şuan için uygulanan ortalama Banka faiz tutarı %1,20 – 1,80 arasında değişirken bu durum 10 yıl için düşünüldüğünde iki katı ödeme anlamına gelir. Bunun için faizsiz ev kredisi almak veya bunun bir yolunu bulmak daha kolay olur.

Faiz konusunda bankalar ile çalışmak istenildiğinde kaçınılmaz iken peşinatla sistem dâhilinde ev sahibi olmak isteyenler için ise bankalar en son durak olmalıdır. Birbirinden farklı sistemler arasından faiz ödemeden kredi alma şansınız bulunur.

Ev Almaya Karar Vermek

Ev almaya karar vermek birçok kişi için ciddi bir finansal yük anlamına geldiğinden dolayı kolay olmaz. Faiz durumlarını düşündüğünde ise ev almak istiyorum cümlesinden bir adım öteye gitmek bile büyük adımların atılması anlamına gelir. Hemen ev kredisi almayı denemek yerine faiz sorununu ortadan kaldıracak yollar bulmak daha iyi olur. Tasarruf ile birikim yapmak da bunlardan bir tanesidir. Aylık gelirinizin her ay yüzde olarak belli bir kısmını ev için ayırmak ilk adım olabilir.

Nasıl Tasarruf Yapılır?

Peşinat ödemesi alan veya almadan çekiliş usulüne dayanacak şekilde ödemeler düzenleyen sistemler vardır. Bu sistemler tasarruf yapılmasına da ön ayak olur. Çünkü belirlenen aylık ödemelerin yapılması için size bir neden verir. Kendi kendinize tasarruf kararı almak uygulama konusunda sonuçların alınmasında zorluk çıkarırken bir yere kendinizi borçlu gibi hissetmek taksitlerin ödenmesi konusunda otomatik olarak tutumlu olmak zorunda olduğunuz konusunu gündeme getirir.

Taksitli Sistemler

Bilinenlerin aksine taksitle belli bir sürenin sonuna evinizi alma şansınız da olabilir. Taksitle ev almak için evin inşaat aşamasından itibaren ödemeye başlatan birçok inşaat firması bulunabilir. Bu firmalar inşaat sırasında kendilerine kredi almanın yerine daha alternatif bir yol olarak bunu uygularlar. %2 oranında faiz kullanmak yerine ev satışını da yaparak kendilerine finansman sağlarlar.

Tasarrufla ev sahibi olmak

Bir bankadan ev almak için kredi çekmek istediğinizde evin %10- 15 oranındaki kısmını peşinat olarak vermek zorunda kalırsınız. Bunun nedeni devletin ve bankaların finansal olarak ileri aşamada sorun yaşamasının önüne geçmektir. Ev alma işlemleri sırasında bu rakam alınmak zorundadır. Bunun yerine elinde az rakam olanlar için sisteme katılma payı ödeyerek sizin belirlediğiniz tasarrufla ev sahibi olmak için ödeme yapmaya başlayabilirsiniz.

Birikimle Ev Almak

Elinizde bulunan veya yastık altı olarak tanımlanan rakamların ekonomiye katma değer yaratması için de kullanılması oldukça iyi bir yoldur. Birikim yapmak ve bu birikimleri uzun vadeye yaymak da daha sonrası için ev almanın oldukça kolay olmasına neden olur. Paranın zaman değeri kavramı unutulmadan birikimlerinizin toplanması ve ev için kullanılması ev almanın en iyi yollarından bir tanesidir.

Kredi Kullanmak Zorunlu Mudur?

Bankadan kredi kullanmak ev almak için zorunluluk değildir. Çünkü kredisiz ev almanız için birçok firma dayanışma ve taksitle ödeme yolları sunar. Yapacağınız ödemeler ev sırası size gelinceye kadar farklı iken evinizi aldıktan sonra bir miktar daha fazla olur. Bu sayede kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz.

Faiz Ödemek

Ev almak için finansal olarak yapılacak olan hesapların tamamında faiz kavramı her zaman başrolde olacaktır. Bunun yerine faizsiz konut almaya odaklanmak daha hesaplı olur. Dönem dönem yapılan faiz sıfırlama veya düşürme kampanyaları takip edilerek ev almak da bir seçenektir.

Peşinat Sorunu

Peşinatı olmayan ve ev almak isteyenlerin de sayısı az değildir. Her açıdan peşinatsız ev alma için de taksitlerin ödenmesi yolu ile sistemler vardır. Maaşınızın yanında ek işler yapmak veya belli bir borcun altına girerek ödemelerin yapılmasını zorunluluk olarak görmek birikim yapmak adına son derece önemlidir.

Birikimin Önemi
Her açıdan ev almak adına birikim son derece önemlidir. Çünkü birikimleriniz kredi çekmek zorunda kalmanız halinde faiz oranını düşünürken, kredi almak zorunda olmadığınızda ise taksit miktarlarınızı düşürür. Tasarrufla ev almak fikrinin özü budur.

Tasarruf AŞ firması kişiye özel çözümler sunmaktadır. Sizde acele edin ev ve araba kampanyalarını kaçırmayın. 444 4 404 numaralı hattı arayarak veya aşağıdaki linke tıklayarak Tasarruf AŞ kampanyaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paylaş