Tasarruf A.Ş. Tasarruf Etmek

Tasarruf Etmeye Nereden Başlamalıyız?

Tasarruf etmek hiç şüphesiz ekonomik yaşantımızı güçlendirmek ve ekonomik özgürlüğümüzü elde edebilmek için yapabileceğimiz kolay ama etkili şeylerin başında geliyor. İnsanların çoğu, kazandıkları parayı hiç biriktirmeden harcayarak ay sonunu getiriyor ve bu da onlar adına ilerideki dönemlerde problemler doğuruyor. Peki, tasarruf ederek ev veya araba sahibi olabildiğimiz bu dönemde tasarruf etmeye nereden başlamalıyız? Nasıl başlamalıyız?

Tasarruf etmeye başlarken hepimizin yaptığı en büyük hata “Tasarruf edebileceğim bir para kazanmıyorum ki” diyerek işin kolayına kaçmaktır. Halbuki tasarruf etmek sadece daha çok para kazanarak olmaz. Yaptığımız harcamaları kısarak, elektriği söndürerek, suları kapatarak ve bunun gibi küçük görünen işleri yaparak başlarız tasarruf etmeye. Bunun sonucunda da damlaya damlaya göl olduğunu görürüz.

Tasarrufa Başlarken Planlı Olmak Çok Önemli

Tasarruf etmek planlı yürütüldüğü zaman çok daha etkili olur. Bunun için gelirlerinizi ve giderlerinizi eksiksiz olarak bilmeniz size çok yardımcı olacaktır. Harcamalarınızı gözden geçirmek, hangilerini kısmanız veya hangilerinden vazgeçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Bu sayede de tasarrufa ilk adımı atacaksınız. Örneğin bir A4 kağıdına tüm gelir ve giderlerinizi yazın. Ve bunu yaparken kullandığınız kâğıdı bile tasarruf edebileceğiniz bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bu kâğıda, tüm gelir ve giderlerinizi yazdıktan sonra hangi alanlarda daha az harcama yapacağınızı düşünün. Bir fikir bulamasanız dahi tasarruf etme yöntemlerini araştırın, gereksiz giderlerinizden arının. Muhakkak giderlerinizi azaltacağınız yöntemler bulacaksınız. Örneğin, fazla elektrik harcayan ampullerinizi değişerek elektrik faturanızı azaltmayı düşünebilirsiniz veya bulaşık makinesini tamamen doldurmadan çalıştırmaktan vazgeçebilirsiniz.

Kiradan Kurtulmak En Büyük Tasarruflar Arasında

Bireyleri ve aileleri bütçesel anlamda en çok zorlayan konu her ay boşa ödedikleri kiralar. Ev fiyatları ve kredi maliyetleri yükselmişken ev sahibi olmanın zor olduğunu biliyoruz fakat bu işin bir kolayı var. Tasarrufa dayalı finansman sayesinde her ay kira öder gibi, küçücük taksitlerle, faize bulaşmadan ev sahibi olabilirsiniz ve hayatınızdaki en önemli tasarrufa da bu sayede başlayabilirsiniz.

Tasarruf Etmek Küçük Detaylarda Gizlidir

Kısacası, tasarruf küçücük detaylarda gizlidir. İhtiyacınızdan fazla mutfak alışverişlerini, çöpe attığınız çürümüş ekmek, meyve ve sebzeleri bir düşünün… Tüm bu ufak detayları atlamadığınız zaman tasarrufun gücünü görecek ve ekonominize büyük bir iyilik yapacaksınız.  Çünkü tasarruf, bireyin tasarruf etmeyi kafaya koymasıyla başlar.

Paylaş