Evdeki Tasarruflarınız Sizi Nasıl Ev Sahibi Yapabilir?

Tasarruf A.Ş. Evde Tasarruf

Alışkanlıklarınızı değiştirerek ev sahibi olabileceğiniz söylenseydi nasıl bir tepki verirdiniz?

Oysaki insanlar, sürekli yaptığı gereksiz harcamalardan kısarak bir süre sonra ev alabileceği kadar para biriktirebilir. Nasıl mı?

İhtiyacınız olmayan ürünler almayın

İnsanların çoğu ihtiyacı olmadığı halde internette çok fazla karşısına çıkan ürünü merak ederek satın alır. Bu ürüne gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilmek için tek yapmanız gereken 30 gün beklemek. 30 gün geçtiği halde hala bu ürüne ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız satın alabilirsiniz. Fakat artık ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız alacağınız ürünün parasını biriktirmek için bir köşeye koyabilirsiniz.

Hazır yemek yemekten kaçının

Zaman ayıramadığınız veya uğraşmak istemediğiniz için hazır yemek söylüyor olabilirsiniz. Bu alışkanlığınızı sürdürmeniz sizi çok büyük zarara uğratır. Bunun yerine evinizde düşük ücretli yemekler hazırlayabilirsiniz. Böylece hem cebinizi hem de midenizi ağır bir yükten kurtarmış olacaksınız. Hazır yemeğe vereceğiniz parayı biriktirebilirsiniz.

Ucuz olduğu için değil kaliteli olduğu için alın

Gerçekten ihtiyacınız olan bir ürünü alırken en ucuzunu ve bilmediğiniz markayı seçmek kısa vadede kazançlı gibi gözükebilir. Fakat daha çabuk bozulabileceği ve daha fazla elektrik kullanabileceği için uzun vadede size zarardan başka hiçbir şey getirmez. Bir şey alırken mutlaka bol bol araştırma yapın. En ucuzunu bularak satın almayın.

Kampanyaları takip edin

Çoğunlukla marketler yeni bir açılışta veya elinde fazla kalan ürünlerde büyük indirimler yapar. Bu indirimleri takip ederek aylık gıda masrafını düşürmeniz mümkün.

İkinci el ürünlere şans verin

Teknolojik bir ürün almayacaksanız alacağınız eşyanın veya ürünün ikinci ellerine bakabilirsiniz. Büyük bir kozmetik hatası yoksa ikinci el ürünü alarak yarı yarıya kazanç sağlayabilirsiniz.

Kartınızda fazla bakiye bulundurmayın

İnternetten bir ürün almanın çok kolay olduğu bir devirde yaşıyoruz. Tek yapmanız gereken ürünü sepete ekleyip ödemeyi onaylamak. Kartınızda fazla bakiye bulunmazsa alacağınız ürün için bankaya gitmeniz gerekecek. Gerçekten ihtiyacınızın olmadığı bir ürün için de bankaya gitmezsiniz.

Alışverişi daha önceden yapın

Kıyafet ve beyaz eşya gibi birçok ürün kullanılması gerektiği zamanlarda daha pahalı olur. Örneğin kışlık ürünü tam kış biterken alır veya buz dolabını tam kışa girecekken alırsanız yarı yarıya kazanç sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı kullanmayın

Kredi kartından harcanan para çoğu insana bedava gibi gelir. En kolay borçlanma çeşitlerinden bir tanesi kredi kartı kullanmaktır. Bu borcu kapatmaya çalışırken farklı borçlar oluşturarak uzun bir süre para biriktiremeyebilirsiniz.

Siz de kendi hayatınıza biraz göz atarak daha iyi tasarruf yolları bulabilir ve geliştirebilirsiniz.

Paylaş