Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Tasarruf A.Ş.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Barınma tüm canlılar için en temel ihtiyaçların başında geliyor. Özellikle günümüzde artan kira-ev fiyatları ve faiz oranları sebebiyle ev sahibi olmak gittikçe daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü insanlar gelirlerinin büyük bir kısmını kiraya verdikleri zaman yaşam standartları giderek düşüyor. Bu yüzden herkes bir an evvel ev sahibi olmak istiyor.

Neyse ki faizsiz finansman sektörü sayesinde birçok insan hayallerine faiz ödemeden, düşük taksitler aracılığıyla kavuşabiliyor. Eğer siz de ev sahibi olmak istiyorsanız bu fırsattan muhakkak yaralanmalısınız. Ancak şu anki konumuz ev alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerine olduğu için bu yazımızda ev aldıktan sonra başınızın ağrımaması için bilmeniz gereken bazı bilgileri paylaşacağız ve “ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Ev Alırken Bunlara Kesinlikle Dikkat Edin!

  • Tapu kaydı var mı yok mu kontrol edin,
  • Evin kime ait olduğunu öğrenin, evin sahibi olmayan kişiler tarafından kandırılmayın,
  • Evin kullanım hakkı olup olmadığını araştırın,
  • Evin satışına dair bir engel olup olmadığına bakın,
  • Evin hisse oranlarını ve üzerinde ipotek olup olmadığı öğrenin,
  • Kat irtifakı kurulu mu değil mi araştırın,
  • Evin tapudaki kaydına ve yüzölçümüne bakın,
  • Arsa sahibinin müteahhide uyguladığı tapu şerhlerini öğrenin.

Ev Alırken İmar Konusu Çok Önemli!

Almayı düşündüğünüz evin imar durumunu araştırın. İmar planlarının olup olmadığına, inşaat ruhsatına, birikmiş borçlara, iskân durumuna, evin bulunduğu bölgenin depremle ilişkisine, herhangi bir resmi kurumun ev üzerinde tasarrufunun olup olmadığına muhakkak titizlikle bakın.

Değerinin Üstünde Fiyat Vermeyin!

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz diye soruyorsanız önemli başlıklardan birisi de evinizin ederi, ne kadarlık bir ücretle kiraya verebileceğiniz veya artan değeriyle yıllar sonra ne kadara satabileceğinizdir. Bu sebeple, almayı düşündüğünüz evin kiracılarının niteliğini, mevcut ve mevcut olabilecek kira değerini, evin çevresine kattığı değeri, evin çevresini, ulaşım kolaylığını, okullara ve hastanelere yakınlığını, çevredeki diğer evlerin fiyatlarını kesinlikle araştırın ve karşılatırın.

Unutmayın Orada Bir Ömür Geçireceksiniz

Satın aldığınız evde çok büyük bir ihtimalle uzun yıllar boyunca oturacaksınız. Bu sebeple evin konforu ve güzelliği de sizin için oldukça önemli olacaktır. Ev alırken dikkat edilmesi gereken şeylerden konuşuyorsak aldığınız evin güneş görmesi, kaçıncı katta olduğu, manzarası, otoparkının olup olmadığı, gürültülü bir yerde olup olmadığı, binada yaşayan insanların yaşayış biçimleri ve içinin ne kadar tadilata ihtiyaç duyduğu gibi konular da oldukça önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Paylaş