Tasarruf Etmenin Yolları

Elimizdeki Kaynakları En Verimli Şekilde Kullanarak Nasıl Tasarruf Edebiliriz?

Tasarruf etmenin birçok farklı yolu ve sebebi vardır. Siz de bu sebeplerden bir tanesine sahipseniz elimizdeki kaynakları en verimli şekilde kullanarak nasıl tasarruf edeceğimizi anlatalım.

Kaynak denildiği zaman akla ilk gelen şey elektrik, su ve doğalgaz olsa da biz olayı farklı bir şekilde ele alacağız (tabii ki bu üç kaynaktaki faturalarımızı düşürerek de büyük bir tasarruf yapmanız mümkün).

1) Hanenize Giren Parayı Belirleme

Evinizde çalışan kişilerin toplam gelirini belirleyerek tasarruf planımızı oluşturmamız mümkün. Tek yapmanız gereken düzenli olarak gelen paraların (maaş, emekli maaşı, çocuk ödemesi v.b.) toplamını belirlemeniz.

2) Hanenizden Çıkan Parayı Belirleme

Aylık toplam harcadığınız parayı belirlemek için gerekir. Market, giyim ve faturalarınız gibi tüm harcamalarınızı hesaplamanız yeterlidir. Tam olarak detay görebilmek için kredi kartı veya banka kartı kullanarak geçmiş işlemlerden bakabilir veya telefonunuza indirebileceğiniz bütçe programları ile kontrol edebilirsiniz.

3) En Yüksek Harcamaları Bulmak

Ay içinde yaptığınız tüm harcamalar içerisinde mutlaka birkaç tanesi en yüksek harcama olarak kendini belli eder. Bu harcamayı düşürmek için elinizden geleni yaparak verimli bir tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca küçük de olsa evinize giren bütçeyi aşmanızı sağlayacak harcamalarınızı da kısıtlamanız gerekiyor.

Örneğin hanenizin geliri 4 bin TL diyelim. Normal bir evde göze en çok çarpan maddeler sırasıyla kira, mutfak malzemeleri ve faturalar olacaktır. Kiranızı mevcut konumunuzda düşüremezsiniz fakat başka bir eve taşınabilirsiniz, mutfak masraflarını azaltmak için önceki günden kalan yemeği kullanabilir ve basit atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Faturaları azaltmak için ise evinizde yalıtım yaparak doğalgazı daha az çalıştırabilir ve elektriği mümkün olduğu kadar kısabilirsiniz.

Ailenizin kazancı ile gideri hakkında bilgi sahibi olmanızın ardından normalde harcadığınız tutardan her ay en az 500 – 600 lira tasarruf etmeniz mümkün. Siz de gider ve gelir kalemlerinizi doğru bir şekilde analiz ederek ve bu doğrultuda alacağınız kararlara göre bir yol çizerek elinizdeki kaynakları en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

 

Paylaş