Ev Sahibi Hakları Tasarruf A.Ş.

Borçlar Kanunu’na Göre Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

 

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’yla beraber ev sahibi hakları 2011 yılında oluşturuldu. Kanuna göre kira sözleşmesinin kapsamadığı bazı sorumlulukları da kiracıların ve ev sahiplerinin taşıdığı belirlendi.

Kısacası; kontratta olmasa dahi bazı haklar ev sahibine verildi. Eğer bu hakları merak ediyorsanız aşağıda sizler için maddeler halinde düzenledik.

Ev Sahibi ve Sahip Olduğu Haklar

Kira sözleşmeleri kiralayanın ve kiracının sahip olduğu hakları belirleyen bir kontrat niteliğine sahiptir. Borçlar Kanunu’yla beraber de iki taraf arasında kontrat olmasa bile kanun sayesinde belirli haklar oluşturulmuştur. Bu hakları bilmek hem ev sahibi hem de kiracı adına çok büyük öneme sahiptir.

  • Ev sahibi istediği her an kiracıyı evden çıkaramaz. Çıkarabilmek için kanunda belirli kurallar belirlenmiştir. Ev sahibinin kiracıyı evden çıkarabilmesi için ailesinden veya bakmakla yükümlü olduğu biri için gerekli durumların oluşması gerekiyor. Ev sahibi bu durumda kiracının evden çıkmasını isteyebilir.

Veya kiracı eve zarar veriyor, evi hor kullanıyorsa ev sahibi yine kiracının evden çıkmasını talep edebilir. Fakat bu durumda ilk önce ihtarname çekmesi gerekir ve 30 gün içerisinde herhangi bir değişiklik olmazsa bu talepte bulunabilir. Ayrıca kiracının kirayı ödemediği durumda da ev sahibi ihtarname çekebilir ve ödeme yapılmazsa kiracının evden çıkmasını sağlayabilir.

  • Ev sahibi kiralamış olduğu evini içinde kiracı varken evi satma hakkına da sahiptir. Ve bu süreçte eve bakmaları için satın almayı düşünen kişileri gezdirebilir. Elbette önceden kiracıya bilgilendirme yapması gerekmektedir.
  • Ev sahibi kira sözleşmesi bittiğinde ve yeni sözleşme yapılacağı sırada zam yapabilir. Fakat bu zam kanunlarca belirlenmiş bir oranda yapılabilir. Fazlası yapılamaz. Kiracı zam oranının kabul etmeyebilir. O zaman da evden çıkması gerekir. Ancak kalmak istiyorsa da kanunlar dahilindeki zam oranını kabul etmelidir.
  • Borçlar Kanunu’na göre kira sözleşmesi bitimine 15 gün kala aksi belirtilmedikçe sözleşme aynı şartlarla yenilenir. Yani ev sahibi zam yapmak istiyorsa bu vakitten evvel davranmalıdır.
  • Ev sahibi evi teslim ettiği gibi geri alma hakkına sahiptir. Evde herhangi bir değişiklik yapılmışsa bunların düzeltilmesini talep edebilir.
  • Karşılıklı anlaşmazlık durumunda ev sahibi tahliye bildirimi yapabilir. Bu gibi durumlar da çoğunlukla davalık olmaktadır ve hâkim tarafından çözümlenmektedir.
  • Borçlar Kanunu’na göre ev sahibinin 3 kira miktarını aşmayacak ölçüde depozito isteme hakkı vardır ve kiracı evden ayrılırken evdeki hasar oranına göre ev sahibi depozitodan kesinti yapabilir.

Paylaş