Tasarruf A.Ş. BDDK Faizsiz Finansman

BDDK Tarafından Getirilecek Yasal Mevzuat, Tasarrufa Dayalı Finansman Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Her yıl bir önceki yılın faaliyet raporlarının açıklandığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK)  2019 yılı faaliyet raporu, 25 Haziran 2020 tarihinde internet sitesinde yayımlandı.  Yayınlanan raporda hazırlık çalışmaları arasında yer alan tasarrufa dayalı finansman sektörü düzenlemeleri de göze çarpmaktadır.

2020 yılının ilk üç ayında ortaya çıkan korona virüs salgınının başta ülke ekonomisine, piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkilerinin minimum seviyeye indirilme çalışmaları ile ortaya çıkan gerekliliklerin BDDK nezdinde yakından takip edildiği ve olağanüstü koşullar ortadan kalkıncaya kadar uygulanmak üzere düzenleyici tedbirleri yoğun olarak hayata geçirdiği bir yılı yaşıyoruz.

Tasarrufa Dayalı Finansman Sektörü Nedir?

Türkiye, Tasarrufa Dayalı Finansman Sektörü ile 1990’lı yıllarda tanıştı. O zamandan günümüze kadar gelen tasarrufa dayalı finansman sistemi,  ev sahibi veya otomobil sahibi olmak isteyenlerin finans kuruluşu dahilinde gruplar oluşturarak aydan aya belirli ödemelerle ve 2 ayda bir çekilişlerle ev ya da otomobil sahibi olmasına dayalı bir sistemdir. Bu sistem neden bu kadar popüler oldu? Sistemin bu kadar popüler hale gelmesinin en büyük etkeni, bankalarda azalan kaynaklar ve artan riskler nedeniyle kredi vermede isteksiz davranma politikası, aynı zamanda kişilerin de kredi notlarının bu şartları sağlayabilecek düzeyde olmamasından kaynaklanmaktadır

Kredi faizlerinin de ve özellikle konut ve otomobil kredi faizlerinin yüksek olması da bu sistemin yükselmesine ve tasarrufa dayalı finans sektörünün gelişmesine de yardımcı olmuştur. Ev ya da otomobil sahibi olmak isteyen ancak faiz fikrine sıcak bakmayan ya da bankacılık sisteminde kredi alması mümkün olmayan kişilerin ev ya da otomobil almasını kolaylaştırmak ve aynı zamanda bankacılık sistemince kredi verilemeyen konut ve arsa tarzı mülklerin satış işlemini gerçekleştirmek üzere oluşturulan “Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemi (TDFFS)” Türkiye genelinde son yıllarda hızla yaygınlaşmaktadır.

Tasarrufa Dayalı Finansman Sektörünü Neler Bekliyor?

BBDK’nın çalışmaları arasında yer alan bankacılık dışı alternatif finans yöntemlerinden biri olarak sayılan tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemi kuruluşlarının, düzenleme ve denetim kapsamına alınması çalışmalarının da önümüzdeki dönemlerde yoğunlaşacağı sinyalleri verilmektedir. Orta ve orta altı gelirli ve konut, otomobil sahibi olma hayali kuran bireylerin tasarrufta bulunarak ev ya da araç sahibi olmalarını sağlayan bu sistemin; herhangi bir otoritenin denetimine tabi olmamasından ötürü yaşanan mağduriyetler de göz önünde bulundurulmaktadır. BBDK bu kurum ve kuruluşları hem müşteri hem de finans sektörü açısından riskli olarak değerlendirmektedir. Tasarrufa dayalı finansman sektörünün bir an önce yasal altyapısının hazırlanması ve sistemin istikrarı ve müşteri güvenini sağlamak adına BBDK’nın denetimci sıfatıyla yer alarak, her iki tarafa da hem hak korunması hem de güven sağlanması amaçlanmaktadır.

Paylaş